PARTI BÖCKER, 13 st, mestadels om konsthantverk, 1900-tal.

"Museum für Islamische kunst Berlin" (katalog), 1971, "A royal history of England- The middle ages", Antonia Fraser, 2000, "Power and gold- Jewlery from Indonesia, Malaysia and the Philippines", Susan Rodgers, 1995, "Etnografiske genstande i Det konglige danske Kunstkammer 1650-1800", Nationalmuseet Köbenhavn, 1980, "El grand libro de la pintura", 1963, "Tapestry", Barty Phillips, 2000, "Loucas Iznik pottery", Museu Calouste Gulbenkian", 1996, "C. L. Davids samling- fjerde del jubilaeumsskrift 1945-70", 1970, "Konst från fjärran länder", två delar, W. och B. Forman, 1961, "Ostasiatische kunst", Gabriele Fahr-Becker, 1998, "Levande textil- Svenska turistföreningens årsbok 1988", "Davids samling Meissen porcelaen", Erik Lassen, 1985.

Bruksskick. Skadade omslag. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK