Fanerat med bl a mahogny, delvis rutlagd faner. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. En låda under dörrpar. Beslag av mässing. Raka avsmalnande ben. Bredd 75. Djup 38,5. Höjd 129,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar. Fanerskador. Torrsprickor. Lås i dörr något löst.