STOL, senbarock, 1700-talets mitt.
Målad. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 46 cm. Ryggens höjd ca 100 cm.
Senare målning. Slitage. Färgbortfall. Kompletterad med senare sits. Delvis maskstungen.