Bemålat trä. Foten både med gungfunktion samt med hjul. Plattan möjlig att montera av. Längd ca 77, bredd ca 36, höjd ca 68 cm.
Bruks-och åldersbetingat slitage. Mindre torrsprickor. Mindre renoverad/ förstärkningar. Enstaka skador. Något dåliga hjul.