Fanerad med valnöt och valnötsrot. Skuren dekor. Fyra lådor. Bredd 111, djup 53, höjd 78,5 cm.
Slitage. Senare beslag. Fanerskador. Fläckar. Repor. Lagningar. Fötter saknas.