GELÉFAT samt ASKFAT, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.
Dekor efter planchverk över den danska floran. Modellnummer 20/3542 samt 20/3501. Geléfatet med dekor av "Saxifraga autumnalis L". Längd 16 cm. Askfatets diameter 8 cm.
Geléfat med nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.