GELÉFAT samt ASKFAT, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Dekor efter planchverk över den danska floran. Modellnummer 20/3542 samt 20/3501. Geléfatet med dekor av "Saxifraga autumnalis L". Längd 16 cm. Askfatets diameter 8 cm.

Geléfat med nagg.

Utropspris
3 000 SEK