STOLAR, 6 st, gustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt/andra hälft.

Målade. Skuren dekor av fjällskärningar. Genombrutna ryggbrickor med spjälknippen med krönande humlekvist. Kannelerade framben med hörnfleuroner.

Bruksslitage. Fläckar. Senare målning. Några kantband saknas. Enstaka sprickor.

Utropspris
3 000 SEK