TAKFOTOGENLAMPA, nyrenässans, sent 1800-tal. Höjd ca 55 cm.
Plåt och järn samt rör och kupa av glas. Diameter ca 34 cm.
Slitage. Kompletterad. Senare målning. Ej funktionstestad.