ERIK WØRTS, SOFFA, samt FÅTÖLJ "Kolding", IKEA, 1900-talets andra hälft,
Tresitssoffa längd ca 185 cm. Stomme i teak, lösa dynor klädda i imitationsmaterial. Både soffa samt fåtölj sitthöjd ca 38 cm.
Slitage. Torrsprickor.