SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft.

Furu. Tudelat. Målad dekor. Uppsvängt krön. Överdel, dörrpar med bakomliggande skedhylla. Underdel, nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Två lådor. Bredd 96, djup 44, höjd 172 cm

Slitage. Torrsprickor. Hyllplan saknas. bakstycke med borrhål. Färgbortfall. Löst lås i klaff. Nyckel endast till lådor. Kompletterad med bl a senare sockel.

Utropspris
3 000 SEK