VITRINSKÅP, 1800-talets andra hälft.

Målat. Tudelat. Skuret krön. Överdel, glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av guld. Bredd 110, djup 62, höjd 220 cm.

Slitage. Torrsprickor. Senare målning. Avslag/del av list saknas.

Utropspris
8 000 SEK