Fäste av förgylld mässing och pärlemor. Rak stukatklinga med rik dekor av bland annat bladslingor. Mässingsskodd läderbalja. Längd ca 91 varav klingan ca 76 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Baljan med skador. Torrsprickor. Fläckar.