Svartmålat. Glasad överdel med bakomvarande hyllplan samt skedhylla. Underdel med fyra lådor. Längd 92, djup 47, höjd 215 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, ställvis hårdare. Senare målning, mindre skador, torrsprickor samt delvis maskstungen. Nyckel passar ej till lådorna.