Fanerad med alm och rot. Konturerad form med tre lådor. Längd 114, djup 51, höjd 82 cm. Nyckel finns.
Sedvanligt ytslitage. Skador, maskstungen, torrsprickor. Restaurerad/kompletterad. Låset i nedersta byrån fungerar ej. Nyckel finns.