Svängt fodral. Svärtat med målade kineserier. Emaljerad urtavla med romerska siffror, märkt "Nils Berg Stockholm". Pendel medföljer. Bredd 46, djup ca 19, höjd ca 235 cm. Nyckel finns.
Lod saknas. Slitage. Skador. Renoverad. Kompletterad. Senare målning. Ej funktionstestad. Går ej att öppna. Borrat hål.