GOLVUR, rokoko, Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94).

Svängt fodral. Svärtat med målade kineserier. Emaljerad urtavla med romerska siffror, märkt "Nils Berg Stockholm". Pendel medföljer. Bredd 46, djup ca 19, höjd ca 235 cm. Nyckel finns.

Lod saknas. Slitage. Skador. Renoverad. Kompletterad. Senare målning. Ej funktionstestad. Går ej att öppna. Borrat hål.

Utropspris
4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

38. Olle Alberius, bordslampor, ett par, modell "2214/271", Orrefors, 1960-70-tal.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
9 500 SEK