OSCAR II:S STOLAR, ett par, renässansstil, 1800-talets andra hälft.
Svartmålade samt med inläggningar av ben i form av figurer, fåglar och arabesker. Lös stoppad sits. Märkta med krönt monogram för Oscar II (svensk kung 1872-1907). En även med inventarienummer "87".
Skador. Dekorbortfall. Torrsprickor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.