Ekstommar. Bord delvis fanerat. Stolssitsar, dynor samt ryggdetalj med skinn. Stolarnas sitthöjd ca 45 cm. Bordets längd 150 cm. Bredd 90 cm. Höjd 72 cm. Två iläggsskivor längd 53 cm vardera.
Slitage. Fläckar. Lädersprickor. Dekorbortfall och mindre skador. Inte ursprunligt tillhörnade.