Glasfiberarmerad plast. Snurrbara på fyrdelade centralfötter av aluminium. Lösa dynor med häftad klädsel. Sitthöjd 38 cm.
Slitage. Färgbortfall. Blekt. Repor. Torkad stoppning. Två plast tassar saknas. Ställvis omfattande slitage på klädsel.