Fäste av förgylld mässing med lejonkappa. Läderklädd samt metalllindad kavel. Tveeggad klinga med två blodrännor. Klinga med graverad och förgylld dekor samt med texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Vid fästet en portepé. Baljan av svärtat stål. Längd ca 92 varav klingan ca 79 cm. Skinnfodral medföljer.
Smärre bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Kaveln med ytliga skador.
Fodralets etikett med rubriken Sofiero Slott och texten Adjutanten samt undertill texten Handbagage inom parentes.