RAGNAR JOHANSSON, olja på duk, monogramsign.
"Höstfjäll". 100x33 cm.
Någon enstaka fläck.
Ragnar Johansson var en svensk bildkonstnär och skulptör född i Alunda, Uppsala län. Han studerade för André Lhote och på Académie Julian i Paris. Johansson målade med kraftfulla penseldrag i starka färger.