SABEL, M/1862 för infanteriet, med Kung Carl XV:s namnchiffer.
Fäste av förgylld mässing, läderbeklädd samt metallindad kavel. Svagt böjd samt eneggad klinga med rundad rygg. Längd ca 92 varav klingan 79 cm. Balja med två koppelringar.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgad. Repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.