SABEL, M/1862 för infanteriet, med Kung Carl XV:s namnchiffer.

Fäste av förgylld mässing, läderbeklädd samt metallindad kavel. Svagt böjd samt eneggad klinga med rundad rygg. Längd ca 92 varav klingan 79 cm. Balja med två koppelringar.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgad. Repor.

Utropspris
4 000 SEK