Allmoge
982287

DÖRRSPEGLAR SAMT SKÅPSKRÖN, 4+1 st, allmoge. Troligen Lima, Dalarna. 1800-talets första hälft.

Målad dekor. Dörrarna mäter vardera ca 54,5 x 50. 54,5 x 48,5. 59 x 50. 59 x 49. Krönets längd 97 cm.

Slitage. Skador. Maskstungna. Delvis senare målning.

Utropspris
1 500 SEK