Design
982304

John Kandell

(Sverige, 1925-1991)
John Kandell
(Sverige, 1925-1991)

JOHN KANDELL, karmstol, Källemo, 1900-talets slut.

Rödlackerad trästomme. Sits och armlän i skinn. Märkt. Sitthöjd 41 cm.

Slitage. Fläckar.

Formgivare

John Kandell var en svensk arkitekt, formgivare och konstnär. Han studerade hos arkitekten Carl-Axel Acking på 1940-talet samt senare på Konstfack i Stockholm där han senare verkade som lärare. Kandell har bland annat gjort inredningsarbeten för Svea och Göta hovrätt, han är dock främst känd för sitt samarbete med möbelföretaget Källemo i Värnamo som inleddes på 1980-talet. Några av Kandells mest välkända verk är den trebenta stolen "Camilla", liggstolen "Vilan", stolen "PimPim" samt den välkända hyllan "Pilaster". Kandell var knuten till den så kallade HI-gruppen (hantverksmästare och inredningsrkitekter). Hans sena möbler närmar sig allt mer konstens och skulpturens världe, enkla och avskalade former med ett lekfullt och gärna humoristiskt uttryck.

Utropspris
2 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79