MYNTSAMLING, mestadels silver, mestadels Sverige.

189 st 25 öre från 1895- 1956,
80 st 50 öre från 1875- 1947,
2 öre från 1896-1907.

Auktionsposten innehåller även 4 riksdaler riksmynt från 1871, fem stycken 1 kronor från 1875-1939, ett saxiskt mynt, 1 mark, med Friedrich August III 1768, ett amerikansk one dollar från 1881, en amerikansk Liberty från 1806.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgade. Märken och repor. Ojämn form.

Utropspris
2 500 SEK