OLOF HERMELIN

Olja på duk, signerad och daterad 1903.

Landskap med eka under tall. Duk 82 x 67 cm.

Olof Hermelin har inspirerats av viken och det höga berget vid Edsviken nordväst om tunnelbanebron, även kallat ”Kalles klimp”. Som ofta har konstnären stuvat om landskapet så att det passar hans komposition.

Konditionsrapport

Dukskada, krackelerad, retuscher.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Johan Jinnerot

Johan Jinnerot
Specialist äldre konst

+46 8-614 08 58
johan.jinnerot@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 10 000 SEK

    2 000
    204 EUR
    246 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Budhistorik (6 bud)
    514 jan 11:382000SEK
    414 jan 11:161500SEK
    313 jan 14:251000SEK