Madeleine Pyk – en samling F769
982486

Nils Strinning

(Sverige, 1917-2006)
Nils Strinning
(Sverige, 1917-2006)

NILS STRINNING, bokhyllor 4 sektioner, "String", 1950-tal.

Stag av metall, ställbara hyllplan med teakfanér. Total bredd 320, djup 32, höjd 187 cm.

Smärre märken och bruksslitage.

Formgivare

Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.

Utropspris
8 000 SEK