Kan inte nå servern
982721

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, bestickservis, 162 delar, rostfritt stål, "Polar", Hackman, Finland. Med schatull.

12 saftskedar 20,5 cm
12 smörknivar 17 cm
12 dessertgafflar 18 cm
12 dessertknivar 19,5 cm
12 dessertskedar 18,5 cm
12 matgafflar 19,5 cm
12 matknivar 21 cm
12 matskedar 20 cm
12 fiskgafflar 19,5 cm
12 fiskknivar 20,5 cm
12 påläggsgafflar 12 cm
12 teskedar 14 cm
12 kaffeskedar 12,5 cm
6 uppläggningsbestick 23-25 cm

Mahognyfanrat schatull med draghantag av mässing. Längd 70, djup 40, höjd 65 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice