Fanerad med valnöt. Tudelad. Överdel, tre glasade dörrar med bakomliggande hyllplan. Underdel, tio lådor samt dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 158, djup 54, höjd 246 cm. Nyckel finns.
Slitage. Avslag. Repor. Fanerskador. Torrsprickor. Ett beslag saknas.