Ek. Skuren och svarvad dekor. Delbart. Överdel med löst krön, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Nedtill med två lådor samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 154,5. Djup 62. Höjd 242,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken.