Fanerat med flertalet träslag. Intarsiadekor av blommot. Ett par skåpsdörrar med bakomliggande lådor respektive spegelklädd barinredning. Bredd 110, djup 41, höjd 130 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar. Repor. Mindre fanerskador. Mindre lagningar. Sprickor på benställningen. Belysningen ej funktionstestad.