Design
983392

BÖCKER, 5 st, om Alvar Aalto, hans arbeten och utställningar. 1970-1980-tal.

"Valkoinen pöytä", Göran Schildt, Otava, 1982.
"Alvar Aallon tutustuminen funktionalismiin", Göran Schildt, Otava 1985.
"Synopsis", Alvar Aalto, Birkhäuser Verlag, 1980. Engelsk, tysk och fransk text.
"Jyväskylän arkkitehtuuria", Sirkka Valjakka och Martti Kapanen, Alvar Aalto-seura ry, 1982. Finsk, svensk, engelsk och rysk text.
"Alvar Aalto, De l'oeuvre aux écrits, monographie", texter av Alvar Aalto i urval av Göran Schildt, Otava 1972, Centre Georges Pompidou 1988.
Medföljer utställningsbroschyrer och -häften.

Bruksskick. Något slitage. Ej genomgångna.

Utropspris
150 EUR
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

266. Ola Billgren, "Undersökning".
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK