"Valkoinen pöytä", Göran Schildt, Otava, 1982.
"Alvar Aallon tutustuminen funktionalismiin", Göran Schildt, Otava 1985.
"Synopsis", Alvar Aalto, Birkhäuser Verlag, 1980. Engelsk, tysk och fransk text.
"Jyväskylän arkkitehtuuria", Sirkka Valjakka och Martti Kapanen, Alvar Aalto-seura ry, 1982. Finsk, svensk, engelsk och rysk text.
"Alvar Aalto, De l'oeuvre aux écrits, monographie", texter av Alvar Aalto i urval av Göran Schildt, Otava 1972, Centre Georges Pompidou 1988.
Medföljer utställningsbroschyrer och -häften.
Bruksskick. Något slitage. Ej genomgångna.