Skiktlimmad bok med flätad sadelgjord. Märkt med etikett "Komp. Bruno Mathsson. Tillv. Karl Mathsson Värnamo, handsignerad komp BM 1936, KM tillv 1940." samt stämpelmärkt "Designed by Bruno Mathsson Made in Sweden".
Slitage. Skador. Fläckar.