SERVIS, ca 161 dlr "Guldkurv", Royal Copenhagen porslin 1900-talets andra hälft

Bestående av;
36 tallrikar, nr 10519, diam 25,5 cm,
18 tallrikar, nr 10520, diam 22,5 cm,
24 djupa, nr 10515, diam 25 cm,
12 djupa, nr 10516, diam 22 cm,
6 assietter, nr 10521, diam 19 cm,
6 assietter, nr 9054, diam 18 cm,
12 assietter, nr 10522, diam 15,5 cm,
1 krämkopp med lock, nr 9166,
6 tekoppar med fat, nr 9186,
13 koppar med 14 fat, nr 9452,
2 par peppar och saltströare, nr 9131 o 9132,
3 såsbåtar, nr 9344,
2 skålar på fot, nr 9269,
2 ovala fat, nr 9025,
2 triangulära fat, nr 9774,
3 skålar, nr 9024, diam 21 cm,
1 skål, nr 9230, diam 28,5 cm,
2 uppläggningsfat, nr 9029, längd 25 cm,
3 ovala uppläggningsfat, nr 9008, längd 29,5 cm,
1 runt uppläggningsfat, nr 9013, diam 33 cm,
1 ovalt uppläggningsfat, nr 9010, längd 41,5 cm,
1 ovalt uppläggningsfat, nr 9011, längd 49 cm (annan servis nr 6007),
1 terrin med lock och fat, nr 9847,
1 ovalt uppläggningsfat, nr 9012,
2 karotter med lock, nr 9348.

Bruksskick. Sliten förgyllning. Några få tallrikar med nagg

I produktion sedan 1924

Utropspris
5 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13