MATTA, "Falurutan blå", rölakan, ca 186 x 118 cm, signerad AB MMF BN.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1952
Obetydligt ytslitage.
"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.