Rörstrand

(Sverige)
Rörstrand
(Sverige)

SERVIS, ca 73 delar, "Brilliant", Rörstrand, porslin, 1962.

Dekor av bård i grått och guld.
21 assietter, diameter 17 cm
12 djupa tallrikar, diameter 20 cm
10 förrättstallrikar, diameter 21 cm
11 mattallrikar, diameter 24,5 cm
8 kaffekoppar med fat + 6 extra fat
4 karotter, längd 21-26 cm
4 uppläggningsfat, längd 30-36 cm
1 såsbåt, längd 18 cm

Smärre slitage. Några nagg

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK