FELIX HATZ, olja och blyerts på duk, signerad Hatz.
Invasionsland (Normandie). Utförd vid mitten av 1960-talet. 50 x 61 cm.
Ställvis smärre hål (nålstick).
Tidigare i Rune Zachrissons samlingar; privat samling.
Felix Hatz var en österrikisk-svensk bildkonstnär född i Wien. Han studerade vid Konsthögskolan i Stockholm, Konstakademien i Köpenhamn och på ett flertal studieresor runt om i världen. Hatz var nära vän med Sven X-et Erixson. Hatz målade främst landskap och stilleben i expressionistisk stil men under 1950-talets senare del övergick han till ett mer abstrakt måleri. Hans målningar återger mollstämda, melankoliska drömvärldar. En del av hans verk har tydliga impressionistiska drag som påminner om Claude Monet och Paul Cézanne.