PIEDESTAL, majolika, Rörstrand, 1895.

Fundament, mittstam, kapitäl samt urna med lock. Rik dekor av maskaroner, änglar blommor, och växter i polykroma färger samt guld. Urnans höjd 49 cm. Total höjd ca 166 cm.

Smärre slitage. En hänkel med äldre lagning

Utropspris
12 000 SEK