MATTA, antik Kashgai, ca 236 x 160,5 cm.

Benvit botten med polykroma blommor, träd, fåglar, palmetter och andra ornament. Mörkblå hörnornament med stiliserade lejon och hjortar. Smal gul huvudbård med palmettranka.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Sidorna med trampveck och skador.

Utropspris
4 000 SEK