Design
986086

Folke Ohlsson

(Sverige)
Folke Ohlsson
(Sverige)

FOLKE OHLSSON, fåtöljer, ett par, Dux, "USA 75", formgiven 1963.

Stativ av teak, spjälade ryggar. Lösa plymåer i rygg och sits klädda med mönstrad textil.

Bruksslitage. Senare klädsel samt ytbehandling, ej fackmannamässigt utfört. Lagningar.

Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015, sid 242.

Utropspris
10 000 SEK