JOSEF EKBERG, vas samt lockurna, flintgods, Gustavsberg 1930-tal.
Lysterglasyr i grönt, handmålad dekor i guld. Stämplade och signerade, en märkt 1931. Höjd ca 21 och 22 cm.
Locket med smärre spricka och invändigt krackelerad. Smärre förgyllningsslitage.