Arne Jones E1299
986320

Josef Ekberg

(Sverige, 1877-1945)
Josef Ekberg
(Sverige, 1877-1945)

JOSEF EKBERG, vas samt lockurna, flintgods, Gustavsberg 1930-tal.

Lysterglasyr i grönt, handmålad dekor i guld. Stämplade och signerade, en märkt 1931. Höjd ca 21 och 22 cm.

Locket med smärre spricka och invändigt krackelerad. Smärre förgyllningsslitage.

Utropspris
2 000 SEK