JOSEF EKBERG, vaser, tre stycken, flintgods, Gustavsberg. 1920-/30-tal.
Lysterglasyr i rosa och grönt. Handmålad dekor av guld. Stämplade och signerade. Höjd ca 10-19 cm.
Den minsta vasen med obetydlig nagg. Invändigt med krackelyr.