Design
986464

Ulla Procopé

(Finland, 1921-1968)
Ulla Procopé
(Finland, 1921-1968)

ULLA PROCOPÉ, SKÅLFAT och TESERVIS, sammanlagt 14 delar, "Valencia" Arabia 1970-tal.

Dekor i underglasyrblått.
Skålfat ø 35 cm
serveringsfat ø 25 cm
6 st tekoppar på fat
6 st assietter ø 19,5 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
400 EUR