Lackerad metall med kromade detaljer. Tredelad fot och en ställbar ljuspunkt. Märkt "EAE 142". Max höjd exkl. lampsockel 131 cm.
Slitage med ställvis avskavd färg. Smärre bucklor. Ej funktionstestad. Medföljande glaskupa.