SKRIVBORD, "Österbybruk", rokokostil, IKEAs 1700-tals serie, 1900-talets slut.

Vitmålat. Rektangulär skiva med kontursågad sarg med låda i. Svänga, nedå avsmalnande ben. Längd 118, djup 61, höjd 77 cm. Brännmärkt.

Slitage, märken samt senare målning. Sarglådan har glidit isär.

Utropspris
3 000 SEK