KANNA med LOCK, samt KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.

Dekor i purpurcamaieu av blomster, diameter på fat ca 12,5 cm. Höjd på kanna med lock 12 cm.

Lock med nagg. Handtag med lagning, spricka på kroppen av kannan.

Utropspris
1 500 SEK