TAKLAMPA, Böhlmarks Lampfabrik, brons och glas, jugend, omkring 1900.
Brons med vegetativ dekor. Kupa av opakt aprikosfärgat glas. Fyra ljuspunkter. Höjd 116, diameter 45 cm.
Kupan med nagg i övre kant. Bruksslitage. Ej funktionstestad.