Rikligt behängd med olikslipade prismor. Stomme av mässing och vitmetall. 6 ljuspunkter. Höjd 125 cm totalt inklusive senare kedja, 100 cm exklusive kedja. Diameter 34 cm.
Enligt uppgift fungerande, ej funktionstestad. Kedja och elanordning senare. Smärre slitage och nagg.