Design
986997

SKÅP, "2910", Bodafors, modellen formgiven ca 1949.

Fanerat med mahogny. Fyra skåpsdörrar med bakomliggande hyll- respektive lådinredning. Bredd 118, djup 43, höjd 155 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Repor. Smärre fläckar. Mindre fanerskador och fanersprickor.

Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015, sid 481.

Utropspris
2 000 SEK