BÖCKER, 7 stycken. Främst Kinesiskt export porslin.

John G. Phillips, China Trade Porcelain, Phaidon Press, Ltd. London.
Wästfelt, Gyllensvärd, Weibull, Porcelain from the East Indiaman Götheborg, Förlags AB Wiken, Denamrk 1991.
Jan Wirgin, Från Kina till Europa, Fälth & Hässler, Värnamo 1998.
David Howard and John Ayers, Masterpieces of Chinese Export Porcelain, from the Mottadeh Collection in the Virginia Museum, Sotheby Parke Benrnet Publications, London 1981.
Tore Frängsmyr, Ostindiska Kompaniet, Bokförlaget Bra Böcker AB, Höganäs 1976.
Sven T.Kjellberg, Svenska Ostindiska Campagnierna 1731-1813, Allhems Förlag Malmö 1975.

Slitage, smärre revor. Egna anteckningar i boken.

Proveniens

From the Collection of Åke Bjurhammar (1932-2017).

Utropspris
2 000 SEK